WordPress – jak zacząć i co to jest?

Chcesz zbudować stronę internetową, prawda ? Doskonale trafiłeś! Zaraz dowiesz się od czego zacząć – ten artykuł w szybki i prosty sposób przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki, jakie powinieneś przejść zaczynając swoja przygodę z WordPreseem.

No to zaczynajmy!

wordpress-jak-zacząć-i-co-to-jest.jpg

Czym dokładnie jest WordPress?

WordPress, to całkowicie otwarty system zarządzania treścią (w skrócie CMS). Najprościej można zrozumieć schemat jego działania, zaczynając od spojrzenia na to, w jaki sposób działają strony internetowe. Nasze przeglądarki po wpisaniu adresu witryny muszą połączyć się z serwerem, załadować odpowiedni kod danej strony, aby móc ją wyświetlić użytkownikowi. Ten kod to cała nasza strona internetowa. Najważniejsze jest to, w jaki sposób ten kod został zapisany w określonej lokalizacji na serwerze: ktoś – lub coś – umieścił go tam. Można to zrobić na dwa sposoby:

a) ktoś napisał kod ręcznie i załadował go ręcznie na serwer, lub
b) został wykonany przy użyciu systemu zarządzania treścią (CMS).

WordPress jako CMS, to oprogramowanie/aplikacja, które pozwala zwykłym ludziom zarządzać tym skomplikowanym kodem, umożliwiając tym samym tworzenie i edytowanie treści na własnych stronach internetowych, za pomocą przyjaznego interfejsu, bez obawy o to, co się dzieje w tle (na serwerze).

Czy wiesz że

WordPress jest obecnie najpopularniejszą platformą, na której tworzone są strony internetowe. Jeżeli myślisz o stworzeniu własnej strony i się na tym nie znasz WordPress będzie jedną z lepszych opcji.

Jak zacząć przygodę z WordPressem?

Krok 1. Zarejestruj domenę

zielony-robot.jpg

Nazwa domeny – jest zasadniczo odpowiednikiem adresu fizycznego Twojej witryny. W taki sam sposób, w jaki nawigacja satelitarna potrzebuje adresu lub kodu pocztowego w celu zapewnienia wskazówek, przeglądarka internetowa potrzebuje nazwy domeny, aby skierować Cię do strony internetowej. Oto przykłady nazw domen internetowych:

wikipedia.org
facebook.pl
onet.pl

Nazwa Twojej witryny powinna reprezentować Ciebie i to, co próbujesz osiągnąć online.

Wielu rejestratorów domen internetowych kusi potencjalnych klientów niskimi kosztami rejestracji. I tu należy być ostrożnym. Najważniejszą wartością, na którą trzeba zwrócić uwagę jest cena odnowienia oraz to, czy jej wartość podawana jest netto czy brutto. Osobiście mogę polecić rejestratora, u którego sam rejestruję domeny tj. jchost.pl

Krok 2. Wybierz hosting

serwer-wordpress.jpg

Hosting – jest to fizyczna lokalizacja Twojej witryny w Internecie, internetowe centrum przechowywania, w którym magazynowane są informacje, obrazy, filmy i inne treści, które zawierają twoją stronę. Dostawcy usług hostingowych utrzymują serwer, na którym znajdują się dane powiązane z witryną, a także zarządzają technologią, która sprawia, że witryna łączy się z Internetem.

Istnieje kilka różnych typów hostingu, z których każdy ma swoje wady i zalety. Na początku swojej drogi z WordPressem proponuje nie zwracać większej uwagi na przestrzeń na dysku, a bardziej na maksymalny transfer danych. Parametr ten definiuje wagę danych, jaką mogą pobrać użytkownicy odwiedzający twoją stronę. Jeżeli okaże się zbyt mały, strona może zostać zablokowana. Pozostaje jeszcze istotne pytanie, czy wybrać hosting płatny, czy darmowy. Bezpłatne usługi hostingowe zawierają w nazwie twojej domeny swoja nazwę np. myname.wordpress.com lub myname.blogspot.com. Dla wybrednych potencjalnych klientów może to obniżyć twoją wiarygodność. Płatny hosting umożliwia korzystanie z nazwy domeny bez nazwy witryny zewnętrznej. Ważnym aspektem są również reklamy. W darmowym hostingu nie masz kontroli nad wyskakującymi okienkami i banerami, a użytkownicy są przez nie rozproszeni lub zirytowani. W płatnym hostingu natomiast możesz umieścić reklamy, które chcesz, aby znalazły się na Twojej stronie internetowej. W przypadku obsługi klienta w darmowym hostingu zostaniesz przekierowany na stronę FAQ. Nie ma spersonalizowanej obsługi klienta ani pomocy technicznej, a jeśli strona ma problem, jesteś sam. Z drugiej strony płatny hosting ma oprócz pomocy technicznej przewodniki i samouczki. Z racji tego, że ten artykuł skierowany jest dla początkujących nie będę omawiać wszystkich możliwych opcji – te przedstawione powyżej uważam za najważniejsze, które należy brać pod uwagę przy wyborze hostingu.

Istnieją również hostingi dedykowane pod WordPress i to właśnie je polecam. Instalacja WordPressa na nich jest bardzo prosta, w dodatku są skonfigurowane w ten sposób aby zainstalowany na nich WordPress działał najwydajniej jak to tylko możliwe. W ten sposób Twoja strona będzie wczytywała się szybko, a odwiedzający ją nie będą się niecierpliwić. Więcej o polecanym hostingu znajdziesz tutaj.

Krok 3. Przypisz domenę do swojego hostingu

cms-wordpress.jpg

Ta czynność pozwoli Ci na to, aby umieszczona na hostingu strona WWW była wyświetlana pod twoim adresem (nazwą domeny). Konfiguracja w zależności od wybranego hostingu może się różnić. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku będzie odwiedzenie strony Twojego hostingu i tam w panelu pomocy uzyskanie informacji, w jaki sposób przypisać domenę do hostingu.

Krok 4. Dostosuj swój projekt strony

responsywny-projekt-strony.jpg

Po zainstalowaniu WordPress’a kolejnym etapem jest przygotowanie projekt strony internetowej. Ma to kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej witryny. Dzięki wielu motywom jakie oferuje WordPress można w szybki i łatwy sposób zmodyfikować wygląd strony. Istnieją płatne i darmowe motywy, które różnią się m.in. ilością funkcji, estetyką, łatwością korzystania. Osobiście mogę polecić dwa wszechstronne motywy: Astra i Divi. Po ich pobraniu motywy WordPress pojawią się w zakładce”Motywy”, skąd łatwo je będzie aktywować.

Krok 5. Dodaj wtyczki

dodawanie-wtyczek-wordpress.jpg

Prawdziwą moc platformy WordPress osiągniesz dopiero, gdy zaczniesz korzystać z wtyczek. System wtyczek WordPress umożliwia ulepszanie witryny za pomocą dodatkowych funkcji i opcji.

Wtyczki mogą być używane do dodawania ważnych funkcji do witryny, takich jak np.formularze kontaktów, przyciski udostępniania w mediach społecznościowych, ulepszenia wydajności i inne. Mogą być również wykorzystane do przekształcenia witryny w katalog, sklep internetowy, galerię, a nawet forum dyskusyjne.

Najlepiej zacząć od przeglądania oficjalnego katalogu wtyczek, aby dowiedzieć się, co jest możliwe dzięki platformie WordPress. Do najbardziej przydatnych wtyczek z pewnością należą:

  • Jetpack – to tak naprawdę pakiet wielu funkcji. Znajdziesz tam opcje związane z bezpieczeństwem witryny, wydajnością, budowaniem ruchu, optymalizacją obrazów, zmianą wyglądu strony internetowej itd.
  • Simple Social Buttons – w wersji bezpłatnej udostępnia siedem szablonów przycisków i wszystkie podstawowe kanały social media (Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Messenger).
  • Elementor – wtyczka, która w bardzo intuicyjny sposób pomaga przy budowie i edycji stron.
  • Contact Form 7 – Wtyczka, która pozwala na stworzenie profesjonalnego formularza kontaktowego.
  • Cookie notice – Przydatna wtyczka do informowania użytkowników o plikach cookies.
  • Yoast SEO – wtyczka przydatna do pozycjonowania stron internetowych. Jeżeli chcesz być widoczny w Google konieczniej z niej skorzytaj.

Krok 6. Zabezpiecz swoja stronę

bezpieczeństwo-wordpressa.jpg

Wtyczki bezpieczeństwa WordPress mogą jeszcze bardziej wzmocnić ochronę Twoją witrynę, zapobiegając częstym atakom na strony internetowe. Zainstalowanie np.wtyczki Sucuri Security na swojej stronie internetowej pozwoli Ci zabezpieczyć ją i dodatkowo da możliwość skanowania bazy danych i plików witryny pod kątem złośliwego oprogramowania i innych szkodliwych działań. Może również pokazywać nieudane próby logowania i wyświetlać ważne ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.

 

Dowiedziałeś się czym jest WordPress i od czego należy zacząć, aby rozpocząć w nim projektowanie. Jeśli wykonasz powyższe kroki, nie ma wątpliwości, że będziesz mógł zacząć pracę nad opublikowaniem swojej pierwszej strony internetowej za pomocą platformy WordPress.

Kompleksową instrukcję jak stworzyć własną stronę internetową, za darmo, na platformie WordPress znajdziesz na naszej stronie głównej.

Ewelina Mucha
Ewelina Mucha

Z wykształcenia broker informacji i grafik komputerowy. Prywatnie ambitna, ciekawa życia optymistka, twardo stąpająca po ziemi. Pomaga przy tworzeniu strony internetowej: www.stworzycstrone.pl

One Response

  1. Bardzo ciekawy artykuł dla początkującego, sama zamierzam spróbować stworzyć stronę www ale nie wiem czy dam radę. Sporo tu porad to spróbuje, widziałam wiele ofert i cenniki jakie mają firmy i zastanawiam się dlaczego ceny się tak różnią. Póki co trafiłam też na firmę która tworzy strony internetowe, ale najpierw to sama spróbuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *