Najlepsze programy do tworzenia stron www w 2020

Pomysł na stronę internetową i stworzenie jej zarysu to dopiero część sukcesu. Właściwa praca nad wyglądem i treścią strony wymaga dobrego narzędzia. Potrzebny jest program do tworzenia stron WWW, który pozwala zbudować szybką, estetyczną i praktyczną witrynę. Obecnie możemy korzystać z wielu narzędzi, które nie wymagają znajomości HTML i samodzielnego pisania kodu. Oto zestawienie 5 kreatorów stron internetowych. Przejrzyste porównanie pomoże każdemu wybrać najbardziej odpowiedni program.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
programy do tworzenia stron www

1. WebWave – darmowy kreator z opcją premium

kreator webwave do tworzenia stron www

Jaki program do tworzenia stron internetowych dla początkujących byłby najlepszy? Z pewnością taki, który daje najwięcej możliwości w darmowym pakiecie. Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z projektowaniem stron WWW, ma wtedy możliwość przećwiczenia swoich umiejętności bez żadnych opłat. Jeśli projekt będzie nieudany lub twórca zrezygnuje z publikacji strony, nie straci żadnych funduszy.

WebWave to obiecujący darmowy program do tworzenia stron WWW z szablonami. Pozwala zaprojektować witrynę o dowolnej liczbie podstron. Nieograniczona pojemność dysku i przepustowość to duże zalety platformy, która oferuje w pełni darmowy hosting, pakiet szablonów i zdjęć. Każdy może zaprojektować szybką i responsywną stronę internetową w dowolnej szacie graficznej. Główne zalety kreatora wymieniane przez użytkowników to:

 • łatwość obsługi – nie wymaga doświadczenia ani umiejętności kodowania
 • duże możliwości bez żadnych opłat
 • panel CMS ułatwiający edycję stron
 • możliwość edycji szablonów i elementów stron
 • dobre przystosowanie do SEO
 • polska obsługa klienta.

Jeśli do strony internetowej stworzonej w WebWave chcemy podłączyć własną domenę i zlikwidować reklamy, trzeba wykupić pakiet premium. Koszt dla jednej strony to 30 zł miesięcznie. W tej cenie otrzymujemy możliwość ustawienia własnego adresu strony i rocznej rejestracji domeny z końcówką .pl (później domena staje się płatna, a jej koszt wynosi zwykle ok. 60-75 zł rocznie). Witryna będzie wolna od narzucanych reklam i automatycznie zgłaszana do indeksu Google, a jej bezpieczeństwo zwiększy certyfikat SSL. Zyskujemy także zaawansowane kopie zapasowe i skrzynki e-mail z własną domeną.

Edytor stron WWW WebWave oferuje zniżki użytkownikom tworzącym wiele stron internetowych. Wybór elastycznego pakietu dla autorów ponad 5 stron daje też dodatkowe korzyści, które mają znaczenie dla profesjonalnych projektantów witryn.

2. Wix – zagraniczny darmowy kreator

zagraniczny darmowy kreator stron wix

Kolejny darmowy program do projektowania stron internetowych nazywa się Wix. Podobnie jak poprzednik, umożliwia zbudowanie dowolnej strony internetowej na bazie szablonu lub od zera. Projektowanie witryny jest łatwe dzięki możliwości przeciągania i upuszczania oraz edycji elementów. Wix wyróżnia się ogromną liczbą darmowych szablonów do wyboru (ponad 500) i ciekawą ofertą premium.

Ten łatwy w obsłudze program do tworzenia stron WWW oferuje użytkownikom wiele możliwości. W przeciwieństwie do WebWave, nie wymaga ręcznej integracji kodu Google Analytics. Podobnie jak inne czołowe kreatory stron, Wix działa w trybie WYSIWYG. Oznacza to, że załadowana strona wygląda dokładnie tak, jak w oknie kreatora (what you see is what you get). 

Użytkownicy tego kreatora mogą skorzystać z dodatkowych funkcji Wix Code i Wix ADI. Pierwsza łączy edytor stron internetowych z edytorem kodu HTML. Jest to opcja dla zaawansowanych projektantów, którzy chcieliby mieć dodatkowe możliwości wprowadzania zmian. Wix ADI (Artificial Design Intelligence) projektuje stronę internetową na podstawie poznanych wcześniej preferencji użytkownika. W każdej chwili można przejść z tej opcji do standardowego kreatora. Na uwagę zasługuje program Wix SEO, ułatwiający pozycjonowanie stron.

Wix posiada pewne wady, takie jak brak listy warstw i możliwości grupowania elementów. Trzeba także zauważyć ograniczenie przepustowości i pamięci w pakiecie darmowym oraz w najtańszym pakiecie premium (30 zł miesięcznie). Nieco droższy pakiet, który kosztuje 45 zł miesięcznie, oferuje:

 • nielimitowaną przepustowość i 10 GB pamięci
 • własną domenę, bezpłatną przez rok
 • brak reklam Wix i kupon na reklamy o wartości 75 $
 • możliwość umieszczenia na stronie nagrań wideo o łącznej długości 60 minut.
 • aplikacje Site Booster i Vistor Analytics.

Dostępny jest także pakiet VIP w cenie 80 zł miesięcznie, który zwiększa limity pamięci i nagrań wideo, dodaje profesjonalne logo i zapewnia priorytetową pomoc techniczną.

3. Pajączek – klasyczny program do edycji stron WWW

program do tworzenia stron pajączek

Następny edytor, noszący wdzięczną nazwę Pajączek, znacznie różni się od poprzedników. Nie jest to prosty kreator stron WWW – program wymaga umiejętności kodowania, jeśli chcemy skorzystać z pełni jego możliwości. Obsługuje kody HTML4, HTML5 i XHTML. Pozwala tworzyć aplikacje w językach PHP, JavaScript czy VBScript. Obejmuje wszelkie narzędzia, których potrzebuje webmaster do tworzenia stron internetowych, sprawdzania ich poprawności i podglądu. Początkujący użytkownicy znajdą tam uproszczony program do tworzenia stron WWW w trybie graficznym (WYSIWYG), który daje:

 • darmowe szablony stron i podstron
 • możliwość tworzenia stron tak jak w edytorze tekstu (na podglądzie, z ograniczonymi możliwościami)
 • możliwość nauczenia się edycji kodu.

Znacznie szersze pole manewru mają zaawansowani twórcy stron. Mogą posłużyć się edytorem kodu z automatycznym uzupełnianiem i podpowiedziami, synchronizować pliki lokalne z serwerem (program zapewnia szyfrowanie SSL), testować aplikacje PHP, tworzyć style w CSS, modyfikować bazy danych mySQL i korzystać z licznych pomocy. 

Pajączek to dobry wybór dla tych, którzy chcieliby nauczyć się zaawansowanej edycji stron internetowych. Program posiada szeroką dokumentację, obejmującą wiele poradników i kursów. To praktyczne narzędzie edukacyjne i twórcze; korzystają z niego profesjonaliści i amatorzy. Nie sprawdzi się, jeśli interesuje nas wyłącznie program do tworzenia stron WWW bez znajomości HTML.

Pajączek kosztuje od 69 do 359 zł, w zależności od wybranej wersji (Standard lub Professional) oraz liczby lat aktualizacji. Aby opublikować gotową stronę internetową, trzeba także wykupić domenę i hosting. Wiąże się to z rocznym wydatkiem ok. 120-150 zł. 

4. Adobe Dreamweaver – profesjonalny edytor

program do tworzenia stron internetowych adobe drewamweaver

Opisane wyżej programy do tworzenia stron WWW były przyjazne dla początkujących. Dreamweaver to broń większego kalibru, przeznaczona dla zawodowych webmasterów. Umożliwia tworzenie złożonych stron i aplikacji internetowych. Jego obsługa opiera się na kodowaniu, jednak edytor kodu jest zintegrowany z edytorem wizualnym typu WYSIWYG.

To solidne narzędzie należy do czołówki edytorów stron. Wspiera język ColdFusion i środowisko ASP.NET, służące do tworzenia dynamicznych stron i aplikacji internetowych. Wspiera język PHP5, technologię JSP i AJAX. Adobe Dreamweaver CC bardzo wydajnie obsługuje serwery FTP. Często wymieniane zalety programu obejmują:

 • wysoką responsywność budowanych stron (prezentują się tak samo dobrze na każdym urządzeniu)
 • elastyczność i szeroki zakres możliwości
 • wsparcie dla platform takich jak WordPress i Joomla
 • kompatybilność z innymi programami Adobe.

Aplikacja sprawdza się zarówno jako narzędzie freelancera, jak i oprogramowanie firmowe. Pozwala na współpracę wielu osób nad jednym projektem w taki sposób, że każdy ma dostęp do określonej liczby funkcji. Ten program do tworzenia stron WWW ma jedną istotną wadę – potrzeba sporo czasu, by nauczyć się sprawnie z niego korzystać.

Adobe Dreamweaver jest kosztownym oprogramowaniem – zapłacimy za nie 24,59 euro miesięcznie. Pakiet Creative Cloud, zawierający wiele innych aplikacji (Photoshop, InDesign, Premiere Pro, Illustrator, Adobe XD i Acrobat DC) kosztuje 61,49 euro miesięcznie. Studenci, wykładowcy, nauczyciele i uczniowie mogą liczyć na zniżki. 

5. WordPress – kreator i platforma do publikacji stron internetowych

plaftorma wordpress

Ostatnim edytorem stron WWW, któremu się przyjrzymy, jest WordPress. Różni się od pozostałych tym, że jest rozbudowaną platformą, służącą nie tylko do projektowania i edycji stron internetowych i aplikacji. Zawiera także panel administracyjny do wygodnego zarządzania stronami. Sam WordPress jest darmowy, a w bazie dostępnych motywów także możemy znaleźć zadowalające bezpłatne pozycje. Każdy motyw jest jakby oddzielnym edytorem – różni je zakres funkcji i kompatybilność z wtyczkami. 

Koszty stworzenia strony internetowej z WordPress zależą od wielu czynników. Konieczny jest zakup hostingu i domeny, a darmowe motywy mogą nie spełnić naszych oczekiwań. Roczny koszt utrzymania strony wyniesie zatem ok. 120-150 zł, a jednorazowa cena motywu premium sięga czasem 75 $. Platforma jest jednak na tyle wszechstronna, że z łatwością zbudujemy na niej dowolną stronę internetową – biznesową, e-commerce, bloga czy serwis informacyjny. W oparciu o WordPress działa 1/3 wszystkich stron internetowych, a ich twórcami są zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.

Korzystając z WordPress należy pamiętać, że od wybranego szablonu zależą możliwości personalizacji i dodawania wtyczek oraz łatwość edycji. Z tego powodu trudno wskazać konkretne zalety platformy, jeśli chodzi o sam proces tworzenia strony internetowej. Jeśli wybierzemy popularny, rozwijany i często aktualizowany motyw, możemy korzystać z licznych poradników i otrzymywać wsparcie techniczne. Przed podjęciem decyzji warto obejrzeć przykładowe strony oparte na danym motywie i zapoznać się z recenzjami ich użytkowników.

Zobacz poradnik tworzenia strony internetowej na WordPress!

Podsumowanie

Każdy program do tworzenia stron WWW ma unikalny zestaw zalet i wad. O wyborze decydują indywidualne priorytety. Dzięki szeroko dostępnym narzędziom możliwe jest zbudowanie atrakcyjnej strony internetowej bardzo niskim kosztem lub całkowicie bezpłatnie. Warto korzystać z tej możliwości, jeśli dopiero uczymy się projektować witryny lub nie wiemy, czy nasza strona odniesie sukces. Profesjonaliści mają do wyboru wiele płatnych rozwiązań, których możliwości są bardzo szerokie i pozwalają stworzyć unikalną stronę internetową dla każdego klienta. Niektóre edytory są przyjazne zarówno dla webmasterów, jak i osób nieznających kodu HTML.

Michał
Michał

Z wykształcenia marketingowiec. Skutecznie projektuje i pozycjonuje strony www. Pomaga w samodzielnym stworzeniu strony internetowej prowadząc projekt: www.stworzycstrone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *