Gdzie założyć bloga w 2021 - Blogger czy WordPress?

Szukasz miejsca, które pozwoli Ci wyrażać swoje zdanie na każdy temat? Chcesz dzielić się ze światem swoją pasją? Planujesz stworzyć wirtualne portfolio? A może szukasz sposobu na prostą, darmową stronę www? Odpowiedzią na każdą z tych potrzeb jest założenie własnego bloga. W wirtualnej przestrzeni znajdziesz wiele platform, które Ci to umożliwią. Gdzie najlepiej założyć bloga?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo zależy ona w dużej mierze od Twoich oczekiwań i potrzeb. Masz do dyspozycji zarówno systemy płatne, jak i darmowe, możesz skorzystać z hostingu z własną domeną lub platformy online – każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Dzisiaj skupimy się na plusach i minusach darmowych lub prawie darmowych rozwiązań.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
gdzie założyć bloga

WordPress czy... WordPress?

wordpress com czy wordpress org

Dla wielu użytkowników sieci odpowiedź na pytanie, gdzie pisać bloga — jest tylko jedna: WordPress. Początkujący blogerzy czytają w internecie o zaletach tego systemu, zachęceni jego możliwościami, logują się, zakładają bloga i… nie ma tam funkcji, których oczekiwali. Dlaczego? Ponieważ w sieci są dwie platformy oferujące blog na WordPressie: WordPress.com i WordPress.org. Warunki prowadzenia strony, w ramach tych serwisów są nieco inne, dlatego warto się z nimi dokładnie zapoznać, nim zaczniesz blogowanie.

Własny blog, czyli pełna kontrola

własny blog

Gdzie założyć blog? Jeśli zależy Ci na nieograniczonych możliwościach Twojej witryny, warto rozważyć instalację jednego ze znanych systemów zarządzania treścią na własnym serwerze. W takim przypadku musisz mieć wykupiony hosting i własną domenę. Z jednej strony są to koszty, które ponosisz już na początku, jednak z drugiej strony w adresie nie znajdą się określenia typu: „wordpress.com” czy „blogspot”. Dzięki temu domena będzie Twoim znakiem rozpoznawczym, co ułatwi czytelnikom jej zapamiętanie i łatwiej będzie im do Ciebie powracać. Własny serwer oznacza dostęp do wszystkich plików strony, które możesz dowolnie modyfikować. Wadą jest konieczność samodzielnej instalacji CMS-a na serwerze. Musisz też pamiętać o aktualizacji swojego bloga, inaczej może nadejść dzień, że przestanie on działać. A jeśli tak się stanie, możesz stracić dane, jeśli nie pamiętałeś o zrobieniu kopii zapasowej. Backup to kolejna kwestia, o której musisz pamiętać.

Serwer i własna domena to rozwiązanie, które sprawia, że blog jest w stu procentach Twój. Możesz na nim pisać wszystko, co chcesz – nie masz żadnych ograniczeń co do zachowania norm, postępowania zgodnie z założeniami właściciela platformy, czy promocji określonych produktów, usług lub postaw. 

Wybierając to rozwiązanie, bez kłopotu zmienisz hosting swojego bloga, jeśli znajdziesz korzystniejszą ofertę lub będziesz potrzebował lepszego serwera. Tworząc bloga we własnej domenie i na swoim serwerze możesz skorzystać z jednego ze znanych CMS-ów, takich jak Joomla, Windu, Concret5, czy najpopularniejszy z nich WordPress.org.

Skorzystanie z ostatniej z wymienionych opcji, sprawi, że zyskasz dostęp do dziesiątek tysięcy szablonów i wtyczek, dzięki którym z łatwością stworzysz zaawansowaną szatę graficzną swojej strony, która będzie wyglądała niebywale profesjonalnie. Ogrom dodatków do WordPressa sprawia, że dwie strony, zbudowane na podstawie tego samego szablonu, mogą wyglądać całkowicie inaczej. WordPress pozwali Ci także przeobrazić bloga w sklep internetowy, dzięki instalacji odpowiedniej wtyczki.

Bloga zbudowanego w oparciu o WordPress.org z łatwością zoptymalizujesz, dzięki czemu będzie się lepiej pozycjonował w wynikach wyszukiwania. Możesz też spersonalizować adresy URL dla każdego wpisu, dzięki czemu Twoim Czytelnikom łatwiej będzie je zapamiętać, a robotą wyszukiwarki – zindeksować. Możesz także skorzystać z narzędzi SEO oraz podpiąć pod stroną Google Analytics. Zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość pracy nad jedną stroną kilku osób.

Jeśli nie własny serwer, to co?

własny serwer

Nie każdy zdecyduje się na ponoszenie kosztów związanych z hostingiem i domeną. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z blogosferą i jeszcze nie wiesz, czy się w niej odnajdziesz, prawdopodobnie szukasz bezpłatnego rozwiązania. W tym przypadku do Twojej dyspozycji jest kilka platform oferujących darmowe blogi. Ranking bezpłatnych systemów pokazuje, że blogerzy najchętniej korzystają z dwóch rozwiązań: WordPressa lub Bloggera, zatem wybór sprowadza się do odpowiedzi na jedno, zasadnicze pytanie: wordpress czy blogspot?

WordPress.com – całkowicie darmowy blog, ale...

blog na wordpress com

Interesuje Cię wyłącznie darmowy blog? Możesz skorzystać z platformy online WordPress.com. Serwis bazuje na CMS-ie WordPress, tyle że jest to okrojona w porównaniu do WordPress.org wersja. Zakładając konto na tej platformie, otrzymujesz darmowy hosting oraz domenę zakończoną na „wordpress.com”. Nie musisz martwić się o aktualizacje i backup, bo są one wykonywane regularnie i automatycznie. W porównaniu z WordPress.org ten serwis ma znacznie mniejszy wybór szablonów i dodatków, jednak możesz zyskać więcej możliwości za odpowiednią opłatą.

Jeśli masz jedynie podstawowe potrzeby i chcesz stworzyć prostego bloga, to ta opcja będzie dla Ciebie darmowa, jednak jeśli zechcesz poszerzyć ją o kolejne, bardziej zaawansowane opcje – musisz za nie zapłacić. Podobnie w przypadku domeny – możesz podpiąć własny adres do bloga na platformie WordPress.com, ale będziesz musiał raz do roku płacić rodzaj abonamentu, za podpięcie zewnętrznej domeny.

Ta platforma nie daje Ci też możliwości zmiany wyglądu Twojej strony w kodzie, ani dostosowania adresów URL do Twoich potrzeb, nie masz też dostępu do plików swojej strony. Masz ograniczone możliwości zmiany wyglądu motywów i wpisów, możesz dodać do nich maksymalnie 3GB zdjęć. Musisz też pamiętać, że blog nie jest Twoją własnością – platforma może Ci go odebrać.

Na blogu możesz zarabiać za pomocą WordAds, ale jednocześnie WordPress.com ma prawo do wyświetlania reklam na Twoim blogu. Witryny na tej platformie gorzej się pozycjonują, z drugiej strony ruch mogą generować czytelnicy innych blogów w ramach tego serwisu, którzy kliknęli TAGI i w ten sposób trafili do Ciebie.

Blogger, czyli Google rządzi

własny blog na blogger com

Blogger to darmowy serwis blogowy, stworzony w 1999 r., co oznacza, że platforma ma już ponad 20 lat! W 2003 r. przejęło ją Google i od tego czasu rozwija. Blogi prowadzone w tym serwisie dostępne są pod darmowym adresem: blogger.com, możesz też podpiąć do niego za darmo własną domenę. W tym przypadku także nie musisz martwić się aktualizacjami i backupem, które są wykonywane regularnie i automatycznie.

Hosting zapewniany przez Google jest solidny, blog działa szybko, sprawnie i nie zacina się, nawet jeśli na stronie jednocześnie przebywają setki użytkowników. Jeśli najpierw wybierzesz WordPressa, ale zmienisz zdanie i postanowisz przenieść swoją witrynę na Bloggera, zrobisz to bez najmniejszego kłopotu i ryzyka utraty wpisów. Jednak działanie w drugą stronę, czyli przejście z Bloggera na WordPressa może być o wiele trudniejsze, wręcz karkołomne.

Interfejs zaplecza w Bloggerze jest banalny w obsłudze, jednak dość skromny, co ogranicza możliwości zmiany wyglądu bloga. Blogger udostępnia Ci darmowe szablony, których nie ma jednak zbyt wiele. Ich zaletą jest łatwa personalizacja, nie musisz znać HTML-u, żeby zmienić krój i kolor czcionki, rozmiary szpalty, czy układ strony. Jednak na bardziej zaawansowane zmiany nie ma w tym przypadku szans. Możesz zainstalować szablony pobrane z zewnętrznych źródeł, ale ich modyfikacja jest trudna i wymaga zanurzenia się w kodzie.

blogger - widok edycji wpisu

Możliwości edycji tekstu także są znacznie ograniczone, jeśli chcesz wprowadzić zaawansowane zmiany, będziesz musiał zaprzyjaźnić się z poradnikami HTML. Na bloga możesz przesłać maksymalnie 15 GB zdjęć, ale musisz pamiętać, że jest to limit dzielony pomiędzy Gmaila, Dysk Google i Zdjęcia Google. Efektem tych wszystkich ograniczeń jest strona, która nie wygląda zbyt profesjonalnie. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla początkujących blogerów, ale już na stronę firmy czy portfolio nie zbyt się nadaje.

Minusem może być także brak jakiejkolwiek kontroli nad opiniami i komentarzami – jeśli trafisz na wulgarnego trolla, nie poradzisz sobie z nim samodzielnie. Zakładając bloga na tej platformie, pamiętaj, że nie jesteś jego właścicielem, a to oznacza, że możesz go stracić. Nie jesteś też zupełnie wolny w treściach, które publikujesz. Muszą być one zgodne z polityką Google, czyli możesz zostać zbanowany na przykład za publikację nagich zdjęć, jeśli gigant Mountain View uzna, że promujesz pornografię.

Blogger jest zsynchronizowany z serwisem Zdjęcia Google. Z łatwością zintegrujesz go z wszystkimi produktami Google, w tym między innymi: AdSense, który pozwoli Ci zarabiać na blogu, czy Analytics, dzięki któremu możesz śledzić i analizować ruch na swojej stronie. Aby stworzyć bloga, nie musisz zakładać oddzielnego profilu, możesz skorzystać ze swojego konta Google. To oznacza, że jedno logowanie pozwoli Ci obsługiwać: bloga, maila, wirtualny dysk i korzystać z innych usług Google. Jeśli zdecydujesz się na platformę Blogger, poradnik dotyczący prowadzenia bloga i rozwiązywania kłopotów technicznych znajdziesz na stronach Google Support np. https://support.google.com/blogger/answer/1623800?hl=pl

Blogger to całkowicie bezpłatny sposób na rozpoczęcie przygody z blogowaniem – niezbyt zaawansowany, właściwy dla początkujących użytkowników.

Odpowiedź zależy od Ciebie

zakładanie bloga na wordpress org

Odpowiedzi na pytanie: Blogger czy WordPress — musisz udzielić sobie sam. Rozwiązaniem najbardziej elastycznym jest zdecydowanie WordPress.org. Blogger zapewni Ci darmowe prowadzenie bloga, choć będzie on miał nie najpiękniejszą szatę graficzną. WordPress.com to rozwiązanie darmowe jedynie dla początkujących, niewymagających blogerów – za każdą dodatkową funkcję będziesz musiał zapłacić. Przeanalizuj swoje potrzeby i zastanów się, które możliwości oferowane przez platformy blogowe są dla Ciebie najważniejsze, z których możesz zrezygnować, a których warunków absolutnie nie zaakceptujesz. Dokonując wyboru, weź też pod uwagę swoje plany na przyszłość — czy chcesz rozwijać swoją stronę, czy może powinna ona pozostać jak najprostsza. Po zastanowieniu nad tymi kwestiami zyskasz własną odpowiedź na pytanie: gdzie prowadzić bloga?

Skoro wiesz już gdzie założyć bloga w 2021 r., nadszedł czas na budowę własnej witryny. Jak założyć bloga dowiesz się z naszego poradnika, który znajdziesz w odnośniku: https://stworzycstrone.pl/jak-zalozyc-bloga.

Michał
Michał

Z wykształcenia marketingowiec. Skutecznie projektuje i pozycjonuje strony www. Pomaga w samodzielnym stworzeniu strony internetowej prowadząc projekt: www.stworzycstrone.pl

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *